reklama

Parlamentná obyčajnosť

Príbeh o štyroch ľuďoch na chvoste kandidátky SaS netreba opakovať. Ľudia odnikiaľ sa dostali do parlamentu, alebo ako to oni nazývajú, "tej veľkej budovy v Bratislave". Jeden názorový pól hovorí o pozitíve na princípe krúžkovania. Pre mňa je to aspekt demokracie, bez ktorého by som sa obišiel.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Počas predvolebného boja v USA vyčítali republikáni súčasnému prezidentovi mnoho vecí. Jedna z výčitiek, ktorá sa opakovala pravidelne, spočívala v tom, že patrí k elite. Pretože je vyštudovaný a inteligentný. Niečo, s čím sa republikáni nedokázali stotožniť (Pozdravujem Sarah), pretože podľa nich elita nedokáže zastupovať záujmy "common people". Veď ako môže pochopiť problémy priemernej väčšiny človek, ktorý ju o hlavu prevyšuje? Nehovoriac o tom, že tá vystrčená hlava dokonca ani nie je biela!

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Úspech Obyčajných ľudí vo voľbách si viem vysvetliť len na základe tejto logiky. Že občanov musia zastupovať "jedni z nás", a to výhradne preto, že sú "z nás". Že "my" - teda a) celá krajina mínus 150 ľudí a b) 150 ľudí - je to isté a v demokracii to tak má byť. No problém je v tom, že keby sme "my" vedeli spravovať štát, nepotrebovali by sme volených zástupcov, ktorí to robia za nás. To je mokrý sen anarchistu - nepotrebujeme "ich", lebo "my" to zvládneme sami.

Táto predstava ma ohromne dráždi (nesexuálne). Isto, novoposkladaný parlament bude plný hlupákov, ktorí minimálne v tomto budú zastupovať seberovných, ale práve preto som šiel voliť, aby som si bol istý, že v štyroch prípadoch to tak nebude. Som presvedčený, že všetci štyria majitelia môjho hlasu sú múdrejší a schopnejší, teda lepší ako ja. Inak by tú dôveru nemali. Je to presne to isté, čo hovorili ľudia z Obamovho tábora pri odrážaní kritiky z druhej strany - na konverzáciu pri pive stačí kamarát, prezident musí vedieť viac. Krajina potrebuje, aby vedel viac.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aj naša krajina to potrebuje. Prečo politici nemôžu byť lepší ako zvyšok? Už Platón vedel, že najvyššiu triedu delí od ostatných, prenesene povedané, schopnosť rozmýšľať. Nie tak ako všetci naokolo. Keby žil dnes, bol by z neho podpriemerne populárny bloger.

V demokracii 21. storočia, keď je prístup k informáciám takmer absolútny, chcem vidieť to isté. Respektíve aspoň niečo, čo by sa ideálu dokázalo priblížiť. Preto je smutné, aký priestor za posledné dva dni dostali a opätovne budú dostávať štyria občania, ktorí na to nikdy nebudú mať. Lebo sú "jedni z nás". Vlastne je to ešte horšie - v jednom zo svojich (ehm) riešení hovoria, že politikov treba za korupciu trestať trikrát viac ako nepolitikov. Inými slovami, politici by mali byť podľa zákona ešte menej ako "my". Pevne verím, že Obyčajným ľudom sa to za štyri roky podarí.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

P.S.: Všimol som si, že jedna zo štvorice je dlhoročná vedúca redakcie. Očakával som od nej aspoň to, že na obežníku a portáli sa bude podieľať minimálne jeden človek, ktorý vie písať. Zrejme som dúfal v niečo neobyčajné.

Matej Adámy

Matej Adámy

Bloger 
  • Počet článkov:  131
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Stand up komik a autor knihy Šálka v prachu. Zoznam autorových rubrík:  GlosáriumČriepky ostrovnej poézieNezaradenéOstatnéInéStand-up

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu