Mystika tragického klauna

Autor: Matej Adámy | 13.8.2014 o 14:08 | Karma článku: 11,35 | Prečítané:  9049x

Vďaka obľúbenému sklonu k zovšeobecňovaniu sa po smrti R. Williamsa opäť podsúva naratívny prúd, že komici či komedianti sú kasta princov z temnoty, ktorí spejú k nevyhnutnému koncu. Niektorí áno. A niektorí chcú pretiahnuť čašníčku v comedy clube.

Niektorí potrebujú pozornosť, ktorú nikdy nedostali od jedného z rodičov. Niektorí chcú byť bohatí ako Chris Rock. Niekto chce byť druhý Cosby alebo Carlin. Nikdy sa im celkom nedostanete do hlavy, aby ste objavili všetky pohnútky a motívy, ale to, čo nevidíte, nie je nevyhnutne jeden veľký bordel.

Smútok a bolesť v mnohých podobách je dostatočne prítomná v humore ako takom. Johnny Carson raz povedal: "You could probably find something unpleasant in all humor, if you dig far enough. You do a joke about divorce, obviously if you dig under the surface a divorce is unpleasant, it's painful. Broken marriages, drunkeness, alcoholism, there's pain and tragedy there. I suppose if you laid any joke open, you could find something unpleasant underneath."

Ľudia, ktorí nepoznajú comedy svet, akoby nevedeli, že o týchto veciach môže hovoriť aj šťastný človek. Aj démon v nás môže zomrieť na vyčerpanie či pocit samoty. Aj démoni prehrávajú.

Smutných klaunov medzi tými, ktorí zasvätili svoj život baveniu iných, nie je málo. Ale platí, že smutný klaun nerovná sa klaun so závislosťami, ťažkými depresiami a sebadeštrukčnými sklonmi. Nepochybujem, že jeden z týchto klaunov čoskoro vystúpi na klubové pódium a povie: "Keď ja raz dostanem chuť odoprieť si kyslík uviazaným opaskom, aspoň si pri tom parádne vyhoním." Možno sa to stane už dnes, lebo je to easy joke. Ale chápete, že to neurobí, všakže?

Depresia je ťažká choroba. Keď sa Artie Lange pred štyrmi rokmi pokúsil o samovraždu, zámerne si bodal do brucha, nech stratí vedomie, aby si aspoň trochu pospal, lebo dovtedy sa mu to veľmi nedarilo. Vo svojej knihe Crash and burn do posledného detailu vysvetľuje svetu, aké je to mesiace nevedieť vstať z postele. Drogy a alkohol sú všade a nijako nepomáhajú (ponechajúc stranou, že po kokse sa skvele slope). Človek vyjde na pódium, rozdá šťastie a zíde z pódia s vedomím, že preňho už žiadne nezostalo.

Je fakt, že comedy môže človeka dohnať na veľmi zlé miesta. Napríklad do Clevelandu. Takisto by sme mali vedieť, že drvivá väčšina komikov a komediantov zaryto bojuje, so sebou či zvyškom sveta, a žiadne z tých miest pre nich nie je tak tmavé, že už nie je o čo stáť. Mohli by si to konečne uvedomiť aj tí, ktorým mystika tragického komedianta príde sexi a môžu ju vytiahnuť, kedykoľvek to niekto výnimočne potvrdí.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Prieskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe zhodnotila prvú sezónu v najvyššej lige, očakával viac.


Už ste čítali?